کشور ایتالیا روی نقشه شبیه به چکمه به نظر می‌رسد و شبه جزیره سالنتو (Salento) نیز به عنوان پاشنه این چکمه شناخته می‌شود. این شبه جزیره دارای سواحل رویایی، غذاهای خیابانی لذیذ، تاریخچه‌ای از یونان باستان و همچنین خانه‌‌ها و مزارع سنتی است که آن را به مقصد گردشگری بسیار جذابی تبدیل می‌کند.

بسیاری از گردشگران داخلی که در ایتالیا سفر می‌کنند، برای ساحل‌گردی به مناطق جنوبی پولیا (Puglia) می‌روند اما عدم آگاهی گردشگران خارجی از جذابیت این منطقه سبب شده تا همچنان جذابیت روستایی آن حفظ شود. در ادامه همراه با ما باشید.

سفر به سالنتو ایتالیا

summer seascape salento coast torre pali beach lecce italy apulia 464987680 5aae77c8eb97de0036feacb5

بهترین زمان سفر: از آنجا که جاذبه اصلی در شبه جزیره سالنتو ساحل است، پس ماه‌های تابستانی و گرم سال بهترین زمان برای بازدید از این جا به شمار می‌روند و در این موقع از سال، میانگین دمای هوا بین ۲۶ تا ۳۲ درجه سلسیوس است. بسیاری از ایتالیایی‌ها به هنگام ماه اوت کار را تعطیل می‌کنند و تعطیلات خودشان را در مناطق ساحلی می‌گذرانند، پس برای دوری از جمعیت بسیار زیاد بهتر است در ماه مه، ژوئن یا سپتامبر به سالنتو سفر کنید.

زبان: با اینکه زبان رسمی در سراسر این کشور، ایتالیایی است، بسیاری از شهرهای شبه جزیره سالنتو به گویش‌های مختلفی صحبت می‌کنند که برخی از آن‌ها بیشتر به زبان یونانی نزدیک‌تر هستند. در حقیقت، رایج‌ترین زبان گفتاری در منطقه سالنتو نیز گویشی از زبان سیسیلی است. از سوی دیگر، به دلیل اینکه گردشگری بین‌المللی در این منطقه چندان رایج نیست، پس احتمالا به سختی بتوانید افرادی که به زبان انگلیسی مسلط باشند را پیدا کنید. با این حال، همه ساکنین این مناطق به زبان ایتالیایی تسلط دارند و دانستن چندین کلمه ایتالیایی می‌تواند در سفر شما بسیار مفید باشد.

واحد پول: همانند دیگر مناطق ایتالیا و همچنین اروپا، واحد پولی منطقه سالنتو یورو است.

حمل و نقل: اگر سفر خود به منطقه سالنتو را از بزرگترین شهر لچه (Lecce) شروع کنید، سریع‌ترین راه برای گشت و گذار در اینجا، اجاره ماشین است تا خودتان بتوانید رانندگی کنید. با این حال، قطارهای محلی نیز در نقاط مختلف این شبه جزیره وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سفر کنید.

جاذبه‌ها و تفریحات سالنتو ایتالیا

ساحل‌گردی: هدف بسیاری از افراد از سفر به سالنتوی ایتالیا، احتمالا ساحل‌گردی باشد. در سواحل این شبه جزیره نیز آب‌های بسیار شفاف دریای یونان (Ionian) و دریای آدریاتیک (Adriatic) به هم می‌‎رسند و خود سواحل نیز بسیار زیبا و تماشایی هستند که مطمئنا تجربه ساحل‌گردی مدیترانه‌ای و بسیار خوبی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

شهرهای ساحلی: جدا از این سواحل، شهرهای ساحلی شبه جزیره سالنتو نیز هر کدام جاذبه‌های منحصربه‌فردی دارند که بازدید از آن‌ها می‌تواند بسیار جالب‌توجه باشد. پورتو چسارو (Porto Cesareo) و پورتو سلواجیو (Porto Selvaggio) دو شهری هستند که در ساحل دریای یونان قرار گرفته‌اند و چشمه‌های آبگرم و ذخیره‌گاه طبیعی دارند.

شهر سانتا ماریا دی لوکا (Santa Maria di Leuca) نیز در نوک جنوبی شبه جزیره قرار گرفته و ساختمان‌های سفید رنگ آن کاملا برجسته هستند و تفرجگاه ساحلی آن نیز پر از ویلاها و کلاب‌های شبانه مدرن است. شهر گالیپولی (Gallipoli) نیز از جمله شهرهای ساحلی بزرگ به شمار می‌رود که بیشتر برای شهر قدیمی و تاریخی خودش شهرت دارد.

معماری‌های زیبا: لچه شهر اصلی منطقه سالنتو است که گاهی اوقات از آن به عنوان فلورانس جنوب یاد می‌شود و مرکز معماری آراسته و زیبایی به نام باروک لچه است. این شهر همچنین مرکز صنایع دستی پاپیه ماشه است و درون قلعه چارلز پنجم (Castle of Charles V) نیز می‌توانید موزه‌ای از پاپیه ماشه‌های بسیار جالب‌توجه و زیبا قرار دارد. مرکز تاریخی این شهر نیز مکان بسیار خوبی برای قدم زدن یا لذت بردن از خوراکی‌های خوشمزه به شمار می‌رود.

لهجه و معماری یونانی: گریسیا سالنتینا (Grecia Salentina) مجموعه‌ای شهرها در شبه جزیره سالنتو به شمار می‌روند که در آنجا، گویشی یونانی به نام گریکو همچنان صحبت و در مدرسه‌ها تدریس می‌شود. برخی از معماری‎‌ها در این شهرها نیز یادآور معماری یونانی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ساختمان‌ها و خانه‌های سفید رنگ اشاره کرد. چندین شهر منطقه سالنتو نیز دارای مراکز تاریخی، کلیساها و قلعه‌های تحسین‌برانگیز هستند و از آنجا که این شهرها به یکدیگر نزدیک هستند، به راحتی می‌توان از تعداد زیادی از آن‌ها دیدن کرد.

جاهای دیدنی تاریخی: اوترانتو (Otranto) یکی دیگر از شهرهای ساحلی جذاب منطقه سالنتو به شمار می‌رود که در آن، ساختمان‌های سفید رنگ در کنار خیابان‌ها وکوچه‌های باریک قرار گرفته‌اند و نمایانگر سبک یونانی هستند. بیشتر بخش‌های شهر قدیمی اوترانتو نیز همچنان توسط دیوارهایی قرون وسطایی احاطه شده‌اند. در سفر خود به این شهر حتما از کلیسای جامع قرن یازدهمی این شهر نیز دیدن کنید که موزاییک‌کاری‌های کف و همچنین اتاق جمجمه‌های آن جالب‌توجه هستند.Source link
#راهنمای #سفر #به #سالنتو #ایتالیا
منبع:فوت و فن