می دانید در هر دانه انجیری که می خوریم چند زنبور هست؟

0


به گزارش رکنا، انجیر میوه ای شیرین و خوراکی است که اغلب به تنهایی، به صورت مربا یا به عنوان پایه دسر فروخته می شود. شاید پس از شنیدن شایعه وجود زنبورهای مرده در داخل انجیر، در خرید انجیر مردد باشید.حالا معلوم شده که که این فقط یک شایعه نیست. در اینجا، ما رابطه انجیر و زنبور را باز می کنیم و به تمام سوالات شما در مورد آنچه در انجیر شما وجود دارد پاسخ می دهیم.

چرا انجیر به زنبور نیاز دارد؟

در حالی که انجیر به طور کلی یک میوه در نظر گرفته می شود، از نظر فنی نیز یک گل وارونه است. انجیر در داخل غلاف خود متصل به گیاه انجیر شکوفه می دهد.

برای تکثیر گل ها باید گرده افشانی شوند، اما از آنجایی که گل انجیر در درون خود پنهان است، گرده افشان باید در داخل انجیر بخزد تا گرده ها را مستقیماً به گل برساند. داخل گل انجیر جایی است که زنبورهای ماده تخم می گذارند.

این رابطه بین زنبورهای خاص انجیر و خود انجیر برای دو طرف مفید است – هر دو زنبور انجیر و زنبور برای تولید مثل موفق به یکدیگر نیاز دارند. در زیست شناسی، زمانی که دو گونه بر یکدیگر تأثیر مثبت می گذارند، به این نوع رابطه به عنوان متقابل گرایی گفته می شود.

چگونه زنبورها انجیر را گرده افشانی می کنند؟

درخت انجیر جوان ، انجیر نر غیر خوراکی به نام کاپریفیگ یا انجیر بر تولید می کند که گرده تولید می کند. این درخت همچنین انجیرهای ماده تولید می کند که در داخل غلاف جداگانه خود رشد می کنند و شکوفا می شوند، جایی که باد یا زنبورها نمی توانند آنها را مانند گل های دیگر گرده افشانی کنند.

درخت انجیر

زنبورهای ماده در داخل انجیر نر و ماده می خزند و سعی در تولید مثل می کنند. آنها در داخل انجیر از طریق دهانه باریکی به نام استیول حفر می کنند.

اگر زنبور ماده وارد یک انجیر نر که به آن کاپریفیگ(کاپریفیگ، انجیـر غیـر خـوراکی است کـه در اصطلاح محلی به نام های بر انجیر، کوهی، نر و وحشی نامیده می شود.)نیز می‌گویند برسد، تخم‌های خود را می‌گذارد و سپس می‌میرد.

بر انجیر و گرده افشانی انجیر

 انواع انجیر caprifig در مناطق مختلف رشد کرده و نامگذاری متفاوتی دارند. ممکن است این گونه انجیر با یک نام در یک منطقه معروف باشد ولی در مناطق دیگر با نام دیگری خوانده شود.  این رقم از انجیر به نام « بَر » مصطلح است. ولی در مناطق دیگر نام آن متفاوت می باشد

درخت ” بَر انجیر ” از گونه های خاص فیکوس ( ficus ) هستند که از آنها برای گرده افشانی انجیر خوراکی نوع ازمیر استفاده می شود. میوه های درخت بر غیر خوراکی هستند. میوه بر انجیر نهنجی آبدار و گوشتی است که در بر دارنده گل های نر و گل های ماده خامه کوتاه است.

انجیر

در میوه بر انجیر گلهای نر در ناحیه نزدیک به سوراخ ته میوه واقع شده اند و گل های ماده با خامه کوتاه در بقیه قسمت داخلی میوه قرار دارند. گل های ماده حامل تخمدان هستند و زنبور گرده افشان تخم های خود را درون تخمدان این گل ها قرار می دهد.

درون میوه انجیر خوراکی گل های ماده خامه بلند وجود داشته و این گلها سطح داخلی میوه های انجیر خوراکی را می پوشانند. برای بارور کردن گل های ماده میوه درخت انجیر خوراکی از میوه درخت بر استفاده می شود. عمل تلقیح و گرده افشانی درخت انجیر بوسیله زنبوری به نام بلاستوفاگا” lastophoga” صورت می گیرد.

تخم‌های او از تخم بیرون می‌آیند و زنبورهای نر کور و بدون پرواز اول بیرون می‌آیند. آنها با همتایان زن خود جفت گیری می کنند. زنبورهای نر تونلی را از کاپریفیگ یا انجیر بر بیرون می‌کشند، و ماده‌ها پر از تخم‌های بارور شده و گرده‌ها را حمل می‌کنند و چرخه را از نو شروع می‌کنند.

اما اگر زنبور به داخل انجیر ماده نفوذ کند، نمی تواند تخم بگذارد و از گرسنگی می میرد. با این حال، او گرده را به گل های داخلی انجیر می آورد و آن را گرده افشانی می کند. پس از آن، انجیر به سرعت برای خوردن مردم و حیوانات دیگر می رسد.

مصرف انجیر

بنابراین، آیا باید نگران انجیرهای موجود در  آشپزخانه خود باشید؟

از نظر فنی، حداقل یک زنبور مرده در هر انجیر وجود دارد. با این حال، شما به هیچ وجه یک زنبور زنده را نمی خورید. اسکلت بیرونی زنبور همیشه قبل از گاز گرفتن انجیر شکسته می شود.

انجیر آنزیم خاصی به نام فیسین تولید می کند که بدن حشره را تجزیه می کند و آن را به پروتئینی تبدیل می کند که توسط گیاه جذب می شود. کرانچی هایی که هنگام جویدن انجیر تجربه می کنید، دانه های انجیر هستند، نه زنبور.

سوالات متداول

آیا انجیر تخم زنبور است؟

نه. در حالی که زنبورهای ماده در میوه انجیر تخم می گذارند، تردی که هنگام خوردن انجیر تجربه می کنید از آن تخم ها نمی آید. همه زنبورها یا از انجیر خارج شده اند یا اسکلت بیرونی آنها شکسته شده و جذب میوه شده است.

آیا خوردن انجیر بی خطر است؟

در زمینه فرآیند گرده افشانی، بله، مصرف انجیر بی خطر است.Source link
منبع: رکنا